چرا در یک سیکل استریلایزر بخار که زمان و دمای سیکل استریلیزاسیون بیش از حد معمول و عرف باشد، و اندیکاتور بیولوژیک برای آن دما تولید نشده باشد، انواع شکر (Sugar) موجود در محیط کشت به آرامی تیره می شوند و رنگ کلی محیط کشت از بنفش به قهوه ای روشن یا عسلی تیره یا همان رنگ کاراملی تبدیل می شود. به این پدیده کاراملی شدن (Caramelization) می گویند. این پدیده در هر شکری رخ می دهد، همان طور که شکر خوراکی و حتی میوه های حاوی شکر مانند هویج هم در صورت حرارت دیدن به رنگ کاراملی تغییر رنگ می دهند؟

چه رنگی؟

caramelization-of-the-culture-medium-of-biological-indicators

تفسیر؟

کاراملی شدن هیچ تاثیر منفی در توانایی محیط کشت ندارد. چند نکته وجود دارد:

• کاربر باید آگاه باشد که رنگ محیط کشت اندیکاتور بیولوژیک را در زمان خارج کردن آن از استریلایزر مشاهده کند. در صورتی که کاراملی شده است نباید فکر کند که اندیکاتور مثبت شده است، چرا که مثبت یا منفی شدن پاسخ کشت، پس از انکوباسیون مشخص خواهد شد، نه پیش از آن (البته ممکن است مثبت شدن در حین زمان انکوباسیون و پیش از اتمام زمان کامل انکوباسیون هم قابل مشاهده باشد).

• در صورتی که اندیکاتور کاراملی شده است، کاربر باید شخصی که پاسخ اندیکاتور بیولوژیک پس از انکوباسیون را بررسی می کند و پاسخ آن را تفسیر می کند آگاه کند تا او هم فریب رنگ کاراملی را به جای رنگ زرد نخورد.

• عدم رشد: در کل، به منظور یک قانون سرانگشتی ساده، هر اندیکاتور بیولوژیک اگر رنگ قبل و بعد از انکوبه کردنش یکسان باشد، رشدی نکرده است. پس اگر پیش از انکوبه کردن، بنفش شفاف باشد و پس از انکوبه کردن هم همان بنفش شفاف مانده باشد، یعنی پاسخ منفی است و رشدی نکرده است. اگر پیش از انکوبه کردن کاراملی باشد و بعد از انکوبه کردن هم کاراملی باشد و به زردی نگراید، یعنی پاسخ منفی است و رشدی رخ نداده است.

• رشد: اگر رنگ محیط کشت پس از انکوباسیون به رنگ زرد تغییر کرده باشد، نشان می دهد که رشدی رخ داده است. اگر محیط کشت پیش از انکوبه کردن رنگ شفاف داشته باشد و پس از انکوبه کردن رنگش کدر شود (مانند آب خاک آلود)، یعنی رشدی رخ داده است و پاسخ مثبت است.

نمونه تصاویر

تصویر 1
تصویر 2

 

تصویر 3
این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد