این موارد نشان دهنده عدم موفقیت در یک فرآیند استریلیزاسیون است:

1- عملکرد ناصحیح دستگاه استریلایزر کشف شده توسط حسگرها

2- پاس نشدن اندیکاتور بیولوژیک

3- پاس نشدن اندیکاتور شیمیایی

لذا چنانچه یکی از عوامل بالا یا هر سه عوامل ذکر شده رویت شد، باید وسایل را قرنطینه کنید و از دستگاه استفاده نکنید و به دنبال یافتن علت باشید. اگر به سرعت دلیل مشکل مشخص شده است (معمولا کاربری) و مربوط به یک پک یا یک سیکل است، مشکل را برطرف کنید و دوباره آن وسیله (ها) را استریل نمایید. اگر دلیل مشکل واضح نبود و به سرعت یافت نشد، وسایل را قرنطینه کنید و از آخرین زمانی که یک اندیکاتور بیولوژیک منفی داشته اید به بعد، وسایل را فراخوانی و تجمیع نمایید.

 

حال به این مساله می پردازیم که چگونه می توانیم علت را پیدا کرده و آن را برطرف نمائیم؟

علت نامعلوم: در این حالت یا اشکال در جایی غیر از خود دستگاه استریلایزر است و یا نمی توان جز اشکال در دستگاه استریلایزر، دلیل دیگری را نسبت داد. اگر اشکال در جایی غیر از خود دستگاه استریلایزر است باید به پیدا کردن و برطرف کردن ایراد اقدام نمائید، اما اگر جز اشکال در دستگاه استریلایزر، دلیل دیگری را نمی توان نسبت داد باید به تعمیر جزئی و یا تعمیر کلی دستگاه بپردازید.

خطای کاربری: در این حالت یا اشکال در جایی غیر از خود دستگاه استریلایزر است و یا نمی توان جز اشکال در دستگاه استریلایزر، دلیل دیگری را نسبت داد. اگر اشکال در جایی غیر از خود دستگاه استریلایزر است باید به پیدا کردن و برطرف کردن ایراد اقدام نمائید، اما اگر جز اشکال در دستگاه استریلایزر، دلیل دیگری را نمی توان نسبت داد باید به تعمیر جزئی و یا تعمیر کلی دستگاه بپردازید.

اندیکاتور شیمیایی پاس نشده: در این حالت یا اشکال در جایی غیر از خود دستگاه استریلایزر است و یا نمی توان جز اشکال در دستگاه استریلایزر، دلیل دیگری را نسبت داد. اگر اشکال در جایی غیر از خود دستگاه استریلایزر است باید به پیدا کردن و برطرف کردن ایراد اقدام نمائید، اما اگر جز اشکال در دستگاه استریلایزر، دلیل دیگری را نمی توان نسبت داد باید به تعمیر جزئی و یا تعمیر کلی دستگاه بپردازید.

اندیکاتور بیولوژیک مثبت: در این حالت یا اشکال در جایی غیر از خود دستگاه استریلایزر است و یا نمی توان جز اشکال در دستگاه استریلایزر، دلیل دیگری را نسبت داد. اگر اشکال در جایی غیر از خود دستگاه استریلایزر است باید به پیدا کردن و برطرف کردن ایراد اقدام نمائید، اما اگر جز اشکال در دستگاه استریلایزر، دلیل دیگری را نمی توان نسبت داد باید به تعمیر جزئی و یا تعمیر کلی دستگاه بپردازید.

اشکال در استریلایزر: در این حالت باید به تعیین ایراد استریلایزر بپردازید و دستگاه استریلایزر را تعمیر کلی و یا تعمیر جزئی نمائید. 

پس از مشخص نمودن هر یک از حالت های ذکر شده در بالا اگر دستگاه نیاز به تعمیر جزئی داشت پس از تعمیر می توان از دستگاه استریلایزر استفاده کرد، چنانچه دستگاه استریلایزر نیاز به تعمیر کلی داشت، پس از تعمیر به طور متوالی از سه اندیکاتور بیولوژیک برای بررسی صحت عملکرد دستگاه و چرخه استریلیزاسیون استفاده کنید. در صورتی که استریلایزر شما از نوع پیش خلا (کلاس B) است، سه بار آزمون بووی دیک را نیز انجام دهید، در صورت پاس شدن آزمون ها می توان ار دستگاه استریلایزر استفاده کرد اما چنانچه هر یک از آزمون ها پاس نشد دستگاه را به چرخه ی تعمیرات برگردانید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در صفحه تماس با ما شرکت مان آرتا سلامت (MARSIMEX) تماس حاصل نمائید.

 

 دانلود پوستر

 

این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *