نکات استفاده از نشانگر بیولوژیک بخار

SPORVIEW یک نشانگر بیولوژیکی (ویال یا اندیکاتور) ساخت کمپانی امریکایی SPSmedical است که نوع مخصوص دستگاه بخار آن، حاوی اسپورهای ژئـوباسـیلوس استـئاروترموفیلوس مطابق ATCC7953 می باشد.

 این محصول با تاییدیه FDA و مطابق با AAMI/ISO 11138 و U.S. Pharmacopeia تولـید می شود.

 این نشانـگر سمـی نیـست و هیـچ گونه آلـودگی در محـیط نگهداری و محل استفاده ایجاد نمی کند.

 این مـحصول بـرای آزمـون انـواع اتـوکلاوهای بـخار کـلاس N، S، B و سیـکل Flash کاربـرد دارد.

 پس از استفاده از ویال، در صورتی که نیاز به نگهداری آن ندارید، آن را در یـک اتوکلاو امحا کنید.

 در صـورتی کـه از تاریــخ مصــرف انـدیـکاتور گذشــته اسـت، آن را در یـک اتـوکلاو امـحا کنـید.

 ویال را در خارج از یخچال و در دمای اتاق و به دور از نور و محلول های شیمیایی و استریل کننده ها نگهداری نمایید.

 دفعات استفاده از نشانگرهای بیولوژیک بسته به شرایط و الزامات است، اما توصیه می شود در هر بار استفاده از دستگاه (یا حداقل هفته ای یکبار)، از یک عدد نشانگر استفاده شود، ولی حتما در PCD و نقطه سرد چمبر قرار داده شود. در صورت وجود وسایل کاشتنی در یک سیکل، حتما باید حداقل یک نشانگر بیولوژیک به منظور اطمینان به کار برده شود.

 نشانگر را در محلی قرار دهید که به لحاظ استریلیزاسیون، بحرانی است (مثلا پایین ترین طبقه، نزدیک به درب، بالای تخلیه).

 برگه آنالیز همراه محصول شامل پارامترهای جمعیت، شماره لات، تاریخ انقضا، D-value، و زمان های Survival و Kill است.

روش استفاده از Sporview

1) موارد لازم چون تاریخ، شماره دستگاه، و نوبت استریلیزاسیون را بر روی لیبل ویال یادداشت نمایید.

2) هر ویال را به همراه یک نوار اندیکاتور شیمیایی پک کنید و یا آن را در یک پک آزمون آماده و یا یک PCD قرار دهید (تعریف PCD بر اساس نوع سیکل استریلایزر یعنی کلاس N، S و B متفاوت است).

3) پس از چینش اندیکاتور (ها) و وسایل، چرخه کاری دستگاه را طبق راهنمای سازنده آن آغاز نمایید (محل قراردادن PCD در نقطه سرد چمبر باشد که به طور پیش فرض، پایین ترین طبقه چمبر، بر بالای نقطه خروج بخار است).

4) پس از پایان سیکل استریلیزاسیون، ویال(ها) را از پک(ها) خارج کنید و اطمینان حاصل کنید که اندیکاتور موجود بر روی لیبل هر ویال، قهوه ای رنگ شده باشد. از آنجا که اندیکاتور داغ و تحت فشار است، 10دقیقه صبر کنید و سپس به آرامی با فشار دست و یا با استفاده از ویال شکن، آمپول درونی را بشکنید و آن را به شکلی که قسمت پلاستیکی آن بالا قرار دارد، درون انکوباتور قرار دهید (توصیه می شود در کمتر از 8 ساعت، اندیکاتور بیولوژیک را درون انکوباتور قرار دهید).

5) برای مدت زمان 24 ساعت در دمای 55 تا 62 درجه سانتی گراد داخل انکوباتور قرار دهید.

6) می توانید در فواصل منظم 3، 5 و 8 ساعت، رنگ مایع ویال را مشاهده کنید. اگر اسپورها کاملا از بین نرفته باشند، در 5/2 ساعت اول، پاسخ مثبت خواهید گرفت (تغییر رنگ به زرد). بعد از 24 ساعت، در صورتی که رنگ بنفش ویال تغییر نکند، فرآیند استریلیزاسیون مورد تایید است و در صورتی که رنگ آن به زردی بگراید، صحت فرآیند استریلیزاسیون مشکوک است و در صورتی که از ویال شاهد استفاده نکرده اید و از صحت خود ویال اطمینان ندارید، با یک ویال دیگر فرآیند را دوباره آزمون کنید. در صورتی که از سلامت ویال استفاده شده و عملکرد آزمون اطمینان دارید، پیش از بکارگیری دوباره دستگاه، مشکل دستگاه را برطرف نمایید و در سه سیکل بعدی به طور متوالی از اندیکاتور بیولوژیک جهت اطمینان از رفع مشکل استفاده کنید.

7) لیبل ویال را می توانید برای بایگانی در سوابق از روی آن جدا کنید. خود ویال را در صورتی که نیاز به بایگانی برای سوابق ندارد، درون یک اتوکلاو یا هر دستگاه مناسب دیگر امحا نمایید.

 برای بررسی صحت خود اندیکاتورها، صحت عملکرد انکوباتور، و درست بودن روش انکوباسیون، ویال شاهد را از همان جعبه و شماره لات، بدون این که پک و استریل نمایید، بشکنید و 24 ساعت درون انکوباتور با دمای 55 تا 62 درجه سانتی گراد قرار دهید، در صورت تغییر رنگ بنفش به زرد، ویال شاهد مورد تایید است.

این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *