نکات استفاده از سبد کانتینر استریلیزاسیون

MediTray Baskets سبد کانتینر بسته بندی ساخت کمپانی امریکایی Case Medical طبق استانداردهای AAMI است که دارای تاییدیه 510k از FDA نیز می باشد.

 این محصول در فرآیند شستشوی ابزار و فرآیند استریلیزاسیون ابزار کاربرد دارد.

 این سبد قابل استفاده در فرآیندهای بخار، اتیلن اکساید، پلاسما پراکسید هیدروژن، و ازن می باشد.

 طراحی سبدها این قابلیت را به کاربر می دهد تا در صورت نیاز سبـدها را روی هـم قـرار دهد.

 برای شستشوی سبدها باید از مواد یا محلولی استفاده کرد که میزان اسیدیته آن خنثی باشد.

 الگوی سوراخ یا پرفوره بودن این سبدها طوری است که بهترین نفوذ و خروج در زمان استریلیزاسیون انجام می شود و از طرفی در زمان چینش ابزار در داخل سبد، هیچ یک از ابزارها اصطکاکی با سوراخ های سبد نخواهد داشت. اگر تجربه کار با سبدی که کف توری دارد را داشته باشید، مزیت گیر نکردن نوک ابزار و پاره نشدن سبد، مزیت مهمی از الگوی سوراخ های کف این سبد آلومینیومی است.

 آلومینیوم بهترین تبادل حرارتی را نسبت به فولاد و پلاستیک دارد و این باعث کاهش زمان هم دماشدن و خشک شدن بهتر ابزار می شود.

 دسته های فولادی سبد از نوع حافظه دار هستند و این بدان معناست که آن ها را در هر زاویه ای قرار دهید در همان زاویه باقی می مانند و این قابلیت، برداشتن اقلام در شرایط آسپتیک را آسان تر می کند. در صورت نیاز می توانید از سبدی استفاده کنید که درب دار نیز باشد.

 اندازه سبدها بسیار متنوع است و بهترین انتخاب، سبدی است که هم کوچک ترین اندازه ممکن باشد و هم فضای کافی برای چینش مطلوب ابزار را داشته باشد. معمولا بلندترین ابزار در یک ست، طول سبد را تعیین می کند.

 سایز سبدها از استاندارد بین المللی تبعیت می کند و این امکان را به کاربر می دهد که در صورت نیاز، سبد داخل کانتینرهای قدیمی را جایگزین کند. گاهی نیاز است کانتینر یک ست سبک شود، برای این مساله نیز می توان از سبد اضافی استفاده کرد.

 استفاده از این نوع بسته بندی، محافظت کاملی از ابزار خواهد داشت و هم چنین چینش منظمی ازابزار را ممکن می کند. در صورت استفاده از متعلقات چینش، حتی در صورت واژگون شدن سبد، ابزار جابه جایی نخواهند داشت.

 این سبدها از بهترین نوع آلومینیوم تولیـد می شوند و در عین سبـکی، مقـاوم در برابـر فشار فیزیکی معمول هستند، قطعات فولادی آن ها نیز مقاوم در برابر خوردگی هستند.

روش استفاده از سبد بسته بندی در استریلیزاسیون

1) با استفاده از ذره بین چراغ دار یا وسایل مشابه، ابزار و سبد را به لحاظ تمیز بودن، خشک بودن، و سالم بودن بازرسی کنید (برای شستشوی سبدها باید از مواد یا محلولی استفاده کرد که میزان اسیدیته آن خنثی باشد).

2) توصیه می شود به جای پـیل پـک ها، از باکس های مخصوص سبد استفاده کنید که به راحتی داخل سبد ثابت می شوند.

3) توصیه می شود از متعلقات چینش استفاده کنید تا ابزار لولایی در حد لازم باز بمانند تا استریلیزاسیون و خشک شدن مطمئن تر باشد.

4) در چینش ابزار در داخل سبد، به درخواست مصرف کننده، مثلا اتاق عمل، نیز توجه کنید تا در زمان استفاده مطلوب تر باشد. اگر ابزار مخلوط هستند، سنگین ترها را زیر و سبک ترها را بر روی آن ها قرار دهید. توزیع ابزار در سبد را یکنواخت انجام دهید و به خشک شدن ابزار نیز توجه داشته باشید. توزیع یکنواخت یعنی ابزارها را در کل کف سبد پخش کنید.

5) برای محافظت از ابزار و دست پرسنل، از محافظ یا گارد نوک ابزار و براکت سیلیکونی برای ابزار حساس و یا نوک تیز استفاده کنید.

6) اندیکاتور داخلی را در نقطه ای که نفوذ استریلنت مشکل تر از سایر نقاط به نظر می رسد قرار دهید، البته طوری باشد که در زمان بازکردن پوشش سبد، قابل مشاهده در داخل سبد باشد.

7) لطفا به هیچ وجه روی سبد با استفاده از ماژیک ننویسید و چسب نواری نیز روی آن نچسبانید، اثر آن ها بر روی سبد خواهد ماند.

8) اگر سبد را داخل کانتینر استفاده می کنید، نیازی به پوشش دیگری نیست؛ اگر از کانتینر استفاده نمی کنید، نیاز به پوشش دیگر هست.

9) زمانی که قصد استفاده از سبد در فرآیند بخار دارید، باید از پوشش سازگار با بخار، و زمانی که مثلا قصد استفاده در فرآیند پلاسما پراکسید هیدروژن دارید، باید از پوشش سازگار با پراکسید هیدروژن استفاده کنید. برای سایر فرآیندها نیز به همین ترتیب است.

10) به یکی از روش های استاندارد و مرسوم، تاکردن پوشش انتخاب شده را انجام دهید.

11) همیشه از کم ترین میزان نوار چسب برای بستن پوشش سبد استفاده نمایید.

12) پک را با ترازو وزن کنید و دقت کنید وزن کل پک ایجادشده، بیشتر از میزان تعریف شده در استاندارد و پروتکل مرکز شما نباشد.

 متعلقات چینش شامل براکت های فلزی و سیلیکونی، پارتیشن، تیرک، باکس کوچک، استرینگر، مت سیلیکونی، … می باشد.

این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید