[vc_row][vc_column][vc_column_text]

نکات استفاده از دستگاه تست عایق ابزار

Insulation Tester یک دستگاه آزمون محصول کمپانی امریکایی STERIS IMS است که برای بررسی وضعیت عایق ابزار تولید می شود.

 این محصول نیاز به یک باتری 9 ولت از نوع کتابی دارد.

 این محصول برای آزمون عایق ابزار لاپاروسکوپی، الکترودها و قیچی ها، و کابل ها و انبر بایپولار (Bipolar)، و هر ابزار دیگری که عایق الکتریکی آن مورد اهمیت باشد قابل استفاده است.

 وجود نقص در عایق ابزاری که جریان الکتریکی از آن می گذرد، باعث می شود جریان نشت کند و باعث آسیب دیدن پزشک به دلیل شوک الکتریکی شود. در زمان استفاده از ابزار برای بیمار نیز، ممکن است سوختگی ناشی از جریان در سطح پوست یا بافت های داخلی بدن بیمار رخ دهد.

گاهی تیم پزشکی متوجه این سوختگی می شود و کار را متوقف می کند، اما گاهی به دلیل متوجه نشدن، جریان را افزایش می دهند تا کارایی لازم را از ابزار بگیرند، و در این حالت بافت بدن بیمار جریان بیشتری به خود می گیرد و آسیب بیشتر می شود.

 افرادی که دارای کاشتنی های الکتریکی مانند پیس میکرهستند نباید کاربر این دستگاه باشند. استفاده از دستگاه در کنار فردی که دارای کاشتنی های الکتریکی هستند نیز توصیه نمی شود.

 این محصول، دارای یک کیف محکم است که نگرانی از ضربه خوردن را در زمان حمل و نگهداری از بین می برد.

 تمیز کردن دستگاه را با الکل یا آمونیاک با غلظت کمتر از 10 درصد انجام دهید.

 گرچه استفاده از این محصول بسیار ساده است، اما فقط کسانی در بخش استریل مرکزی از این دستگاه می توانند استفاده کنند که آموزش لازم را توسط کارشناس شرکت و یا مسئول واحد دیده باشند.

روش انجام آزمون عایق ابزار لاپاروسکوپی

1) دستگاه را از کیف مخصوص آن خارج نمایید.

2) به منظور محافظت شخصی و جلوگیری از خطای دستگاه، دستکش لاستیکی یا وینیل بپوشید.

3) اگر برای اولین بار از دستگاه استفاده می کنید یا باتری دستگاه تمام شده است، جلد محافظتی آن را خارج نمایید و باتری را در جای مخصوص آن قرار دهید. هر زمان چراغ BATT LEVEL روی دستگاه روشن شده باشد، باتری باید تعویض شود.

4) برای اطمینان از صحت عملکرد خود دستگاه، گیره سوسماری را در پورت بالا و یک کابل آزمون را در پورت کناری قرار دهید و سپس کابل را به گیره سوسماری اتصال دهید، کلید TEST را فشار دهید تا صدای هشدار شنیده و چراغ FAIL دستگاه روشن شود (با این عمل، یک اتصال کوتاه شبیه سازی می شود).

[/vc_column_text][vc_column_text]

5) برای انجام آزمون، اتصال مناسب را باید انتخاب و به پورت بالای دستگاه اتصال نمایید.

[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”8720″ img_size=”medium” style=”vc_box_shadow_border”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

اتصال شماره 1، برای قطرهای مختلف ابزار قابل استفاده است.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”8721″ img_size=”medium” style=”vc_box_shadow_border”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

اتصال شماره 2، که شبیه برس است، برای نقاطی مانند دسته ابزار مناسب است.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”8722″ img_size=”medium” style=”vc_box_shadow_border”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]اتصال شماره 3، که شبـیه قلاب است، برای نقاطـی است که اتصال شماره 1 یا 2 قابل استفاده نیست.[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_column_text]کابل دیگر را نیز از پورت کناری به ابزار متصل کنید، از گیره سوسماری نیز می توانید استفاده کنید.[/vc_column_text][vc_column_text]

6) پس از اتصال دادن هر دو پورت به ابـزار، دکـمه TEST را بفـشارید. حال هر یک از اتـصال های شماره 1، 2، یا 3 را که استفاده کرده اید را روی ابزار حرکت دهید و تمام نقاط را آزمون کنید.

اگر چراغ PASS روشـن شود، ابزار قابل استـفاده است و اگر چـراغ FAIL روشـن شود، ابزار را نباید استفاده کرد تا تعمیرات یا انجام روکش دوباره برای آن انجام شود.

 زمانی که دکمه TEST را فشرده اید، از آن جایی که جریان الکتریکی برقرار می شود، به نقاط بدون عایق ابزار یا قطعات دستگاه دست نزنید.

 هر یک از ابزارها که در این آزمون موفق نیست باید تا زمان رفع مشکل کنار گذاشته شود و تحویل بخش تجهیزات پزشکی یا مسئول مربوط به ابزار شود تا تعمیرات لازم یا روکش مجدد برای آن انجام شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *