نکات استفاده از انکوباتور 37 درجه

Dry Block Incubator NDB-037 محصولی از کمپانی SPSmedical در ایالات متحده است که دارای تاییدیه FDA نیز می باشد.

 این محصول جهت انکوباسیون اندیکاتورهای بیولوژیک در دمای 37 درجه سانتی گراد (30 تا 39 درجه سانتی گراد) است.

 دمای این انکوباتور مناسب ترین دما برای رشد اسپور باسیلوس آترافئوس است که در آزمون فرآیندهای استریلیزاسیون چون گاز اتیلن اکساید و حرارت خشک استفاده می شود (اسپورها برای رشد نیاز به دمای مناسب، غذا (محیط کشت)، و زمان دارند).

 تعداد چاهک ها برای قرار دادن اندیکاتورهای بیولوژیک، 15 عدد است و یک چاهک مخصوص شکستن ویال نیز وجود دارد. قطر هر چاهک در یکی از مدل های انکوباتور، 11 میلی متری و در مدل دیگر آن 13 میلی متری است.

 از انکوباتور در محلی افقی و تراز، در دمای محیط 5 تا 35 درجه سانتی گراد، و بدون گرد و غبار و رطوبت زیاد و تابش مستقیم آفتاب استفاده کنید.

 برای تمیزکردن انکوباتور، آن را از برق جدا نمایید. هر چاهک را می توانید با الکل تمیز نمایید تا کارایی انکوباتور در انتقال دما به اندیکاتور بیولوژیک بهتر باشد و آلودگی نیز به اندیکاتور بیولوژیک انتقال پیدا نکند. از مواد خورنده برای تمیزکردن استفاده نشود. بدنه انکوباتور با پارچه نمناک قابل تمیزکردن و خشک کردن است. بر روی انکوباتور اسپری مستقیم نکنید. انکوباتور نباید در مایعات فرو برده شود.

 زمان انکوباسیون بر اساس توصیه سازنده اندیکاتور بیولوژیک خواهد بود که از چند ساعت تا چند روز می تواند باشد.

 در صورت استفاده منظم، انکوباتور را می توانید همیشه متصل به برق نگه دارید.

 انکوباتور پس از تولید، کالیبره می شود و تا یک سال استفاده نیازی به کالیبراسیون ندارد.

روش استفاده از انکوباتور 37 درجه برای انکوباسیون

1) انکوباتور بلافاصله پس از اتصال به برق شهر (مدل 110 یا 220 ولت) روشن می شود.

2) دستگاه به طور خودکار آغاز به گرم شدن می کند تا به دمای 37 درجه سانتی گراد برسد.

3) در پایان سیکل استریلایزر و گذشت زمان لازم، اندیکاتور بیولوژیک را از چمبر و PCD خارج نمایید (برای انجام آزمون بیولوژیک، یک اندیکاتور بیولوژیک در هر نوع استریلایزر، همیشه باید درون PCD یا سخت ترین پک قرار داده شود).

4) در هر بار استفاده از اندیکاتور بیولوژیک، لازم است یک عدد اندیکاتور بیولوژیک کنترلی از همان شماره لات یا همان جعبه اندیکاتور، به عنوان کنترل مثبت، بدون قرارگرفتن در استریلایزر، انکوبه شود و رشد اسپورها مشاهده شود تا از صحت عملکرد خود اندیکاتور بیولوژیک، عملکرد کاربر، و عملکرد انکوباتور اطمینان وجود داشته باشد.

5) پس از رسیدن دمای انکوباتور به دمای لازم، اندیکاتور(ها) را درون آن قرار دهید. پیش از قرار دادن اندیکاتورهای بیولوژیک، در صورتی که اندیکـاتورها از نوع دارای ویـال یا آمـپول شیشـه ای محیط کشـت داخـلی هستند، باید ویال شیشه ای محیط کشت، شکسته شود تا محیط کشت به دیسک اسپور داخل اندیکاتور برسد. این کار با فشار انگشتان یا با استفاده از چاهک مخصوص ویال شکن قابل انجام است.

6) زمان انکوباسیون را بر اساس دستور سازنده اندیکاتور بیولوژیک تعیین کنید و بر اساس توصیه آن سازنده، در حین زمان انکوباسیون نیز وضعیت رشد یا عدم رشد اسپورها در اندیکاتور یا محیط کشت را بازدید نمایید. معمولا در صورت رشد اسپورها و مثبت بودن پاسخ اندیکاتور بیولوژیک، این وضعیت پیش از طی شدن کل زمان انکوباسیون قابل مشاهده و تفسیر است.

7) پس از پایان یافتن زمان انکوباسیون، اندیکاتور (های) بیولوژیک را از چاهک (ها) خارج کنید و وضعیت نهایی آن (ها) را بررسی نمایید و بر اساس راهنمای استفاده اندیکاتور بیولوژیک، پاسخ مثبت (رشد اسپور) یا منفی (رشد نکردن اسپور) را تفسیر نمایید.

* کالیبراسیون دمای انکوباتور: کالیبراسیون باید توسط شرکت های مورد تایید وزارت بهداشت در زمینه کنترل کیفی انجام شود. معمولا این کالیبراسیون سالانه انجام می شود. به منظور انجام کالیبراسیون در فواصل زمانی بین کالیبراسیون های سالانه و توسط خود کاربر، می توانید درون یکی از چاهک های انکوباتور، محلولی مانند روغن اولفین بریزید و یک ترمومتر را درون آن چاهک قرار دهید. دست کم 20 دقیقه صبر کنید تا شرایط دمایی کاملا پایدار شود. در صورتی که کالیبراسیون نشان می دهد دما بین 30 تا 39 درجه سانتی گراد نیست، انکوباتور را برای شرکت ما ارسال نمایید.

این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید