نکات استفاده از نوار اسپور یا میکروبی

Spore Strip محصولی از کمپانی SPSmedical در ایالات متحده است که هر نوع آن حاوی میکروارگانیسم خاصی است.

 این محصول به عنوان یک اندیکاتور بیولوژیک و برای بررسی صحت عملکرد استریلایزرهای مختلف است.

 این محصول مطابق با AAMI/ISO 11138 و U.S. Pharmacopeia و منطبق بر میکروارگانیسم های ATCC تولید می شود.

 یک نوع آن حاوی اسپور ژئوباسیلوس استئاروترموفیلوس، یک نوع حاوی باسیلوس آترافئوس (معادل باسیلوس سوبتیلیس)، یک نوع حاوی مخلوط این دو اسپور، نوع دیگر آن حاوی اسپور باسیلوس پومیلوس است.

 جمعیت اسپورها در این نشانگر زیستی بین ضریبی از 102 تا 108 یا همان 2-log تا 8-log برای هر میکروارگانیسم قابل تولید می باشند.

 در صورتی که از تاریخ مصرف اندیکاتور گذشته است، آن را در یک اتوکلاو یا استریلایزر مناسب امحا کنید.

 این محصول یا نشانگر، سمی نیست و هیـچ گونه آلـودگی در محـیط نگهداری و محل استفاده ایجاد نمی کند.

 برگه آنالیز همراه محصول شامل پارامترهای جمعیت، شماره لات، تاریخ انقضا (24ماه)، D-value، و زمان های Survival و Kill است.

 در دمای 15 تا 30 درجه سانتی گراد، رطوبت نسبی 20 تا 70 درصد و به دور از نور و محلول های شیمیایی و استریل کننده ها نگهداری نمایید.

 هر نوار اسپور (با اندازه 6mm×30mm) داخل یک پوشش کاغذی است که آن را در برابر آلودگی محیطی محافظت می کند.

 دفعات استفاده از نشانگرهای بیولوژیک و تعداد مورد استفاده، بسته به شرایط و الزامات است.

روش استفاده از اندیکاتور بیولوژیک نوار اسپور یا میکروبی

1) نوار اسپور (ها) را در حالتی که داخل پوشش آن است، در تست پک یا بسته بندی مورد نظر قرار دهید.

2) موارد لازم چون تاریخ، شماره دستگاه، و نوبت استریلیزاسیون را بر اساس روش اجرایی، بر روی لیبل تست پک (ها) یادداشت نمایید.

3) تست پک (های) آماده شده را در نقطه (نقاطی) که سخت ترین شرایط استریلیزاسیون را دارد، قرار دهید. سخت ترین نقطه، محلی است که عامل استریل کننده یا Sterilant برای رسیدن به آن نقطه سخت ترین شرایط را دارد.

4) چرخه کاری دستگاه استریلایزر را طبق راهنمای کاربری آن آغاز نمایید.

5) در انتهای سیکل، از روی برگه چاپی دستگاه یا گزارش الکترونیکی آن مطمئن شوید سیکل به طور کامل و صحیح انجام شده است.

6) نوار (ها) را در اولین فرصتی که امکان دارد از تست پک ها بردارید و به همراه لیبل و اطلاعات لازم به محل آزمایشگاه انتقال دهید.

7) محل کشت دادن اسپورها، باید در شرایط تمیز، بدون گرد وغبار، دارای هود لامینار کلاس 5، و دارای پرسنلی مجهز به پوشش کامل استریل باشد.

8) در شرایط آسپتیک، پوشش نوار (ها) را باز کنید و با استفاده از پنس یا انبر استریل، نوار (ها) را خارج کنید و هر نوار را در یک لوله محیط کشت (سوی بین کازئین دایجست براث (Soybean Casein Digest Broth) یا معادل آن) قرار دهید.

9) اطلاعات لازم (کاربر، تاریخ، شماره دستگاه استریلایزر، شماره سیکل دستگاه استریلایزر، محل نوار در چمبر استریلایزر، و یا هر گونه اطلاعات بر اساس روش اجرایی) را بر روی هر لوله محیط کشت بنویسید یا لیبل تست پک را به آن ضمیمه کنید.

10) لوله (های) حاوی محیط کشت و نوار اسپور را در انکوباتور قرار دهید (دمای مناسب برای ژئوباسیلوس استئاروترموفیلوس 60-55 درجه سانتی گراد و برای باسیلوس آترافئوس و باسیلوس پومیلوس 37-30 درجه سانتی گراد است).

11) زمان انکوباسیون بستگی به توصیه سازنده محیط کشت دارد. این زمان می تواند از چندساعت تا چندروز باشد (پیش فرض 7 روز است).

* کنترل مثبت: به منظور اطمینان از زنده بودن اسپورها، قابلیت رشد دادن توسط محیط کشت، و درست بودن دمای انکوباسیون، لازم است در هر بار استفاده از اندیکاتور بیولوژیک برای انجام آزمون، دست کم یک عدد اندیکاتور بیولوژیک از همان شماره لات (یا همان جعبه اندیکاتور)، بدون قرارگرفتن در شرایط استریلیزاسیون، انکوبه شود و رشد اسپورها مشاهده شود.

* کنترل منفی: به منظور اطمینان از استریل بودن محیط کشت استفاده شده، لازم است در هر بار استفاده، دست کم یک لوله حاوی فقط محیط کشت را بدون نوار اسپور، در انکوباتور قرار داد و بررسی و اطمینان حاصل شود که هیچ رشدی در آن رخ ندهد.

12) در فواصل منظم و در انتهای زمان انکوباسیون، وضعیت رنگ محیط کشت را بررسی کنید. تشکیل یک لایه نارنجی (یا کرم رنگ) بر سطح محیط کشت نشانه رشد اسپورها است و نشان می دهد که اسپورها زنده هستند.

* پیش از به کارگیری دوباره دستگاه استریلایزر مشکوک، مشکل دستگاه را برطرف نمایید و سپس در سه سیکل بعدی به طور متوالی از اندیکاتور بیولوژیک جهت اطمینان از رفع مشکل استفاده کنید. ضمنا محیط کشت های مثبت شده را با اتوکلاو یا دستگاه امحای زباله، استریل کنید.

13) لیبل یا اطلاعات روی محیط کشت را می توانید برای بایگانی در سوابق از روی آن جدا کنید و در پرونده مربوط الصاق کنید.

این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *