بررسی نحوه ی انجام آزمون بووی دیک روزانه و نکات آن

 

 

تست بووی دیک نواری B&D مخفف Bowie and Dick می باشد که سه شکل مرسوم آن، برگه A4، تست پک آماده آزمون و شکل نواری است که ساخت کمپانی Crosstex SPSmedical امریکا است و دارای تائیدیه FDA و ISO11140 می باشد. در سال 1963 دکتر بووی و همکارانش از جمله آقای دیک، آزمونی برای بررسی صحت عملکرد استریلایزرهای دارای مکانیسم خروج هوا ابداع کردند تا از خروج هوا و نفوذ بخار اطمینان حاصل شود زیرا وجود هوا برای نفوذ بخار به درون پک ها و وسایل ایجاد مشکل می کند.

اندیکاتور بووی دیک در تیپ بندی اندیکاتورهای شیمیایی بر اساس ISO11140 تیپ 2 یا Specific Test محسوب می شود. همانطور که می دانید استریلایزرهای بخار 2 نوع هستند:

1- Gravity Class N

2- Dynamic Air Removal Class B

که آزمون بووی دیک فقط برای Dynamic Air Removal یا کلاس B انجام می شود.

در نوع Gravity با ورود بخار به چمبر هوا به آرامی از داخل چمبر و وسایل خالی می شود، اما در نوع پیش خلاء خروج هوا پیش از نفوذ بخار با استفاده از مکانیسم تعبیه شده انجام می شود. شکل های مختلفی از آزمون بووی دیک ارائه می شود که سر نوع مرسوم آن برگه A4، تست پک آماده آزمون و شکل نواری است.

اما در ابتدا به توضیح در مورد پک آزمون می پردازیم. برای انجام تست بووی دیک به پک آزمون می پردازیم. طبق ISO11140 بند 3 که به توضیح در مورد پک آزمون می پردازد و در بند 5 آن مشخصات پک آزمون را شرح می دهد برای ساختن آن به تعدادی حوله جراحی 100 درصد کتان نیاز داریم که این حوله ها باید تمیز باشند و طوری تا شوند که اندازه آن 30*25 سانتی متر شود.

دست کم 2 ساعت پیش از استفاده در دمای 18 تا 24 درجه سانتیگراد و حداقل رطوبت نسبی 35% نگهداری شوند و پس از گذاشتن حوله های تا شده بر روی هم ارتفاع بسته 25 تا 28 سانتی متر و وزن آن حدود 4kg شود. حال برگه A4 بووی دیک را در وسط پک آزمون حوله ای توضیح داده شده قرار می دهیم و با استفاده از یک پارچه 2 لایه 100 درصد کتان با شمارش تار و پود 5/5 در میلی متر و چسب مخصوص استریلایزر بخار که عرض آن بیش از 25 میلی متر نباید باشد بدون اینکه پک آزمون را بفشاریم آن را بسته بندی می کنیم و در پایین ترین طبقه و در بالای نقطه خروجی بخار در درون استریلایزر بخار قرار می دهیم.

اندیکاتور بووی دیک نوع نواری حتما باید درون PCD تست اتوکلاو مخصوص خود قرار گیرد و سپس PCD را در پائین ترین طبقه و در بالای نقطه خروجی بخار و در درون استریلایزر بخار قراردهیم. اندیکاتور بووی دیک نوع تست پک آماده آزمون نیازی به اماده سازی ندارد و صرفا به همان شکل در پائین ترین طبقه و در بالای نقطه ی خروجی بخار در درون استریلایزر قرار می گیرد.

بعنوان مثال در یک استریلایزر بخار نوع پیش خلاء در سیکل آزمون بووی دیک ابتدا هوا در چندین مرحله از چمبر خارج می شود و سپس بخار جایگزین آن می گردد و سپس بخار به میزان کافی وارد چمبر می شود تا دمای چمبر به دمای تعیین شده برسد و پس از رسیدن دمای چمبر به دمای 121 یا 134 درجه سانتیگراد در صورت برقراری تمامی شرایط ماده اصلی اندیکاتور شروع به تغییر می کند.

در پایان سیکل آزمون بووی دیک، اندیکاتور بووی دیک را باید از داخل PCD، تست پک آماده آزمون و پک آزمون حوله ای خارج کنیم و نتیجه ی آزمون را براساس توصیه ی سازنده اندیکاتور بووی دیک تفسیر و در فرم ثبت نتایج روزانه استریلایزر بخار بایگانی کنیم. طبق توصیه ISO11140 تفسیر نتیجه آزمون بووی دیک باید ساده باشد که این اندیکاتور نواری نوع پیشرونده هم تفسیر ساده ای دارد و هم فضای کمتری را برای بایگانی به خود اختصاص می دهد.

در یک استریلایزر نوع پیش خلاء موفق نبودن آزمون بووی دیک ممکن است از ایرادهای مختلفی ناشی شود مانند: اشکال در پمپ خلاء، اشکال در سنسور فشار، اشکال در سوئیچ فشار، اشکال در واشر درب دستگاه، وجود نشتی در محل اتصال سنسورها به چمبر، وجود نشتی در لوله های عبور بخار، وجود نشتی در مسیرهای پنوماتیک، وجود گازهای غیر قابل تراکم به چمبر همراه بخار، نا کافی بودن بخار یا دمای آن و … که هریک می تواند در نتیجه آزمون خطا ایجاد کند.

طبق توصیه های استاندارد ISO11140 و AAMI ST79 لازم است که آزمون بووی دیک در اولین سیکل شیفت کاری انجام شود. چمبر در زمان آزمون بووی دیک فقط باید شامل تست بووی دیک باشد، چمبر نباید سرد باشد. این بدان معناست که چمبر دستگاه پیش از آزمون باید گرم شده باشد. محل قرار گرفتن تست بووی دیک در پائین ترین طبقه و در بالای نقطه خروجی بخار است مگر این که سازنده استریلایزر نقطه دیگری را توصیه کرده باشد. در انجام آزمون بووی دیک باید از برنامه یا سیکل تعریف شده برای این آزمون استفاده کرد.

زمان ثابت ماندن برای دمای 134 درجه سانتیگراد حداکثر 3/5 دقیقه و برای دمای 121 درجه سانتیگراد حداکثر 15 دقیقه می باشد. اگر اندیکاتور بووی دیک در سیکلی با زمان بیشتر استفاده شود پاسخ آزمون معتبر نخواهد بود. به دلیل نبودن فاز خشک کن یا حداکثر یک دقیقه ای بودن آن در انتهای سیکل آزمون Bowie and Dick چمبر و تست بووی دیک داخل آن داغ هستند و اندیکاتور بووی دیک ممکن است خیس یا مرطوب باشد که اشکالی ندارد.

در این جا خلاصه ای از نکات آزمون بووی دیک برای مرور آورده شده است باید دقت شود که آزمون بووی دیک یک آزمون تضمین استریلیتی نیست و برای بررسی صحت عملکرد استریلایزر بخار برای خروج هوا و ورود بخار است.

 

این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید