Routine – Daily – BD Test

پیش از اولین سیکل کاری استریلایزر از نوع پیش خلا، آزمون بووی دیک (Bowie& Dick: BD) انجام می شود.

با توجه به توصیه سازنده استریلایزر، ممکن است نیاز به یک گرم کردن استریلایزر مطابق با روش توصیه شده یا با اجرای برنامه گرم کردن وجود داشته باشد. پس در عمل، دومین سیکل دستگاه برای آزمون بووی دیک استفاده می شود، اولین سیکل فقط نقش گرم کردن دستگاه را دارد (البته در برخی استریلایزرها، دستگاه به شکل خودکار، قبل از استفاده گرم می شود).

در صورتی که در یک مرکز، استریلایزر بدون توقف به شکل دائمی در حال کارکردن است، هر روز در یک ساعت یکسان، این آزمون انجام می شود.

این آزمون به منظور کشف نشتی های هوا، خروج ناکافی هوا، نفوذ ناکافی بخار و وجود گازهای غیرقابل تغلیظ است. این موارد خطا، می توانند منجر به استریل نشدن وسایل شوند.
آزمون بووی دیک با چمبر خالی، یعنی فقط حاوی تست بووی دیک، انجام می شود.

برنامه یا سیکل آزمون بووی دیک باید توسط سازنده استریلایزر تعبـیه شده باشد. زمان فاز اصلی سیـکل باید 3/5 دقیقه در دمای 134درجه سانتی گراد باشد، البته در صورتی که استریلایزر قابلیت تنظیم نیم دقیقه در زمان را ندارد، زمان 4 دقیقه تنظیم می شود. مرحله خشک کن معمولا حذف می شود یا حداکثر “1” دقیقه می باشد.

به دلیل نبود فاز خشک کن یا حداکثر “1” دقیقه بودن آن، در انتهای سیکل آزمون بووی دیک، چمبر و تست بووی دیـک داخـل آن داغ هستند و اندیکاتور بووی دیک ممکن است خیس باشد که اشکالی ندارد.
در صورتی که زمان یا دمای سیکل آزمون بووی دیک بـیش از مقدار توصیه شده (یعنی بیش از 3/5 دقیقه دمای 134 درجه سانتی گراد) باشد، نتایج آزمون ارزشی ندارد.

اگر از تست پک آماده و تجاری یا PCD استفاده نشود، برای ساختن تست پک، نیاز به تعدادی حوله جراحی 100 درصد کتان وجود دارد. این حوله ها باید تمیز باشند و دست کم 2 ساعت پیش از استفاده، در دمای 18 تا 24 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی حداقل 35 درصد نگهداری شده باشند.

حوله ها طوری تا می شوند که اندازه آن ها 25 سانتی متر در 30 سانتی متر شود. پس از گذاشتن حوله های تاشده بر روی هم، ارتفاع بسته باید بین 25 تا 28 سانتی متر باشد و وزن آن حدود 4 کیلوگرم شده باشد. برگه بووی دیک در وسط پـک ساخـته شده جاسـازی می شود. حال این بسته در یک پارچه 100 درصد کتان با شمارش تار و پود در 5/5 میلی متر قرار داده می شود و  سپس با چسب مخصوص اتوکلاو بخار مهار و بسته می شود (پهنای چسب اتوکلاو باید مساوی یا کمتر از 25 میلی متر باشد). سپس پک آماده شده به شکل افقی در محل صحیح در چمبر قرار داده می شود.

محل قراردادن تست پک بووی دیـک یا PCD در چمبر اسـتریـلایزر، در پایین ترین طبقه، در جلو، نزدیک به در، و بر بالای محل فاضلاب یا تخلیه است. محل معمول فاضلاب در چمبر یک استریلایزر در شکل زیر مشخص شده است. در صورتی که سازنده استریلایزر، نقطه دیگری را به عنوان نقطه سرد چمبر معرفی کرده است، تست پک یا PCD آزمون بووی دیک در آن نقطه قرار داده می شود.

در انتهای سیکل، اندیکاتور بووی دیک از تست پک تجاری یا حوله ای یا PCD خارج می شود و توسط فرد آموزش دیده تفسیر می شود. در صورت پاس نشدن آزمون، بر اساس روش اجرایی مرکز، فرد مسئول مطلع و تصمیم لازم گرفته می شود. در فرم ثبت نتایج مونیتورینگ شیمیایی عملکرد روزانه استریلایزر، نوار یا برگه آزمون بووی دیک الصاق و بایگانی می شود.

 

 

دانلود روش انجام آزمون بووی دیک روزانه

این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *