چینش ابزار و وسایل در یک سبد استریلیزاسیون

برای استریل کردن ابزار و وسایل، پس از پاکسازی آن ها، نوبت به بسته بندی می رسد. یکی از روش های بسته بندی، استفاده از سبد یا Basket است، که می تواند با کانتینر استفاده شود یا با استفاده از پارچه، کاغذ کرپ، پارچه نبافته SMS و موارد مشابه بسته بندی شود.

در زمان بسته بندی، باید سطوح کاری تمیز و تا حد امکان بدون پرز باشند. تمیز بودن وسایل جانبی مانند پایه چسب، قیچی، کاتر و سایر موارد نیز مورد توجه باشد. پرسنل نظافت فردی را رعایت کرده باشند و از پوشش لازم نیز استفاده کنند.

در زمان چینش ابزار و وسایل داخل سبد، لازم است که از خشک بودن آن ها، سالم و کامل بودن آن ها، و تمیز بودن آن ها اطمینان پیدا شود، که این کار بازرسی یا Inspection نامیده می شود.

اطمینان از سالم بودن و تمیزبودن باید با چشم مسلح انجام گیرد. منظور از کامل بودن ابزار این است که ابزار، به شکل آماده به کار بسته بندی می شوند. لازم است که پرسنل، آموزش و آشنایی کافی با انواع ست ها و انواع ابزارها داشته باشند تا در زمان جمع کردن و بسته بندی، کار به درستی انجام شود.

این که یک ست باید شامل چه مواردی و به چه تعدادی از هر قلم باشد، در هر مرکز مشخص می شود و با استفاده از مستندات کاغذی و یا رایانه در اختیار پرسنل قرار می گیرد. ضمنا در صورت درخواست مصرف کننده ست، نباید از ابزار و وسایل مشابه برداشته شده از ست های دیگر استفاده کرد، مگر این که مورد تایید آن ها باشد.

اندازه سبد با توجه به حجم و جرم یا سنگینی وسایل انتخاب می شود. توزیع ابزار در سبد باید یکنواخت باشد. در چینش ابزار و وسایل، نظم و سامان لازم رعایت می شود تا عامل استریل کننده یا Sterilant بیشترین تماس ممکن با سطوح ابزار و وسایل را داشته باشد، و همچنین در مرحله آخر سیکل استریلیزاسیون، خشک شدن و یا خروج عامل استریل کننده تسهیل شود.

چینش باید طوری باشد که ابزار در برخورد با یکدیگر و برخورد با سبد آسیبی نبینند. در صورت نیاز می توان برای ابزار حساس و یا نوک تیز از محافظ یا گارد نوک ابزار و یا موارد مناسب دیگر استفاده کرد.

لازم است که چینش بر اساسی انجام شود که در نقطه استفاده از ست، کار به آسانی انجام شود. پس نیاز به بازخورد از مصرف کننده یک ست وجود دارد که مشخص نماید ترجیح می دهد یک ابزار یا وسایل در کجای سبد یا بسته بندی قرار داده شود.

پس برای هر ست لازم است یک استانداردی تعریف شده باشد که چینش داخل آن به چه شکل باید باشد، یعنی هر یک از پرسنل به شکل یکسان یک ست را جمع و چینش می کنند. می توان برای ثابت نگه داشتن ابزار و وسایل و حفظ نظم در سبد، از متعلقات سبد استفاده کرد.

توجه به جرم یا سنگینی کل پک، هم به منظور حفظ سلامت جسمانی پرسنل لازم است و هم به منظور اطمینان از استریل و خشک شدن تمام ابزار و وسایل. گرچه در راهنمای ST79 مربوط به استریلیزاسیون بخار، بیشترین جرم یا سنگینی برای کل هر بسته بندی 11/5 کیلوگرم توصیه شده است، اما لازم است به توصیه های سازندگان استریلایزر، ابزار و وسایل، و سبد نیز توجه شود.

این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *