اجزای یک اندیکاتور بیولوژیک

 

 

پایش یک استریلایزر شامل سه قسمت پایش فیزیکی، پایش شیمیایی، و پایش بیولوژیک است. برای پایش بیولوژیک لازم است از یک شاخص یا اندیکاتور بیولوژیک استفاده کرد. اندیکاتورهای بیولوژیک بر اساس پارامترها و الزامات ISO11138 و USP یا فارماکوپه ایالات متحده یا مراجع مشابه دیگر تولید می شوند. در پایش بیولوژیک، به دنبال این هستیم که اطمینان پیدا کنیم دستگاه استریلایزر قابلیت غیرفعال کردن یا کشتن میکروارگانیسم ها را داشته باشد. این که از کدام میکروارگانیسم برای این آزمودن باید استفاده کنیم، بستگی به این دارد که عامل استریل کننده و نوع فرآیند استریلیزاسیون مورد استفاده چه نوعی است.

این یک اندیکاتور بیولوژیک مخصوص فرآیند بخار آب یا اتوکلاو بخار است که در آن از اسپور ژئوباسیلوس استئاروترموفیلوس استفاده شده است. این اندیکاتور نیز مخصوص پایش بیولوژیک فرآیند بخار است و حاوی اسپور ژئوباسیلوس استئاروترموفیلوس است. این اندیکاتور مخصوص پایش دستگاه استریلایزر گاز اتیلن اکساید است و در آن از اسپور باسیلوس آترافئوس استفاده شده است. برای آزمودن هر فرآیند استریلیزاسیون، مقاوم ترین اسپور استفاده می شود.

این اسپورها در یک حالت غیرفعال هستند و برای مدت زمانی طولانی می توانند در این حالت باقی بمانند. با مساعد شدن شرایط و وجود غذا و دمای مناسب، اسپورها دوباره فعال می­شـوند و به حالـت آمـاده به رشـد می­روند، که این همان انکوباسیون است.

در استفاده روتین از این اندیکاتورهای بیولوژیک، نیازی به باز کردن آن ها نیست، اما در اینجا برای تفکیک قسمت های مختلف آن، یکی از آن ها را باز می کنیم. این اندیکاتور بیولوژیک دارای یک درب است، یک فیلتر در زیر درب دارد، یک شیشه که حاوی محیط کشت و pH سنج مایع است، یک دیسک آلوده که اسپورها بر روی آن قرار دارند، و یک غلاف پلاستیکی که همه این موارد را در بر می گیرد.

اسپورها به تعداد و جمعیتی که در برگه گواهی آنالیز یا Certificate of Analysis این اندیکاتور بیولوژیک آمده است، روی این دیسک آلوده قرار داده شده اند. این شیشه دارای غذا یا محیط کشتی است که این اسپور می تواند از آن برای رشد کردن استفاده کند. در انکوباسیون، دما و غذا و زمان لازم به اسپورها داده می شود تا بتوان دید که رشد می کنند یا خیر. در صورتی که اسپوری زنده باشد، در دمای مناسب انکوباتور و در حضور محیط کشت، تغییر حالت می دهد و شروع به استفاده از محیط کشت می کند. این متابولیسم، اسیدیته یا pH محیط کشت را تغییر می دهد. این تغییر pH روی ماده pHسنج مایع تاثیر می گذارد و رنگ آن را عوض می کند.

این ماده pHسنج، رنگ های مختلفی دارد، اما معمولا در تولید، از رنگ های بنفش به زرد یا سبز به زرد که بیشتر عرف شده است استفاده می شود. تفسیر رشد کردن اسپورها می تواند به شکل چشمی توسط کاربر باشد، یعنی از طریق تغییر رنگ محیط کشت انجام شود و یا این که خود انکوباتور این تفسیر رابرای کاربر انجام دهد که نیاز به انکوباتور مخصوص و اندیکاتور با محیط کشت خاص است

این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *