شستشو و پاکسازی ابزار به دو روش دستی و خودکار انجام می شود. در شستشو نیاز به یک عامل مکانیکی و یک عامل شیمیایی است. در شستشوی دستی از برس ها به عنوان ایجاد اصطکاک و عامل مکانیکی استفاده می شود.

در انتخاب برس، باید از کاربرد برس آگاهی داشت که برای برس کشی سطح خارجی ابزار است یا سطح داخلی آن. برای برس کشی سطوح داخلی، از برس مخصوص سطوح داخلی استفاده می کنیم.

در انتخاب یک برس داخلی مناسب باید به چند نکته توجه کنیم. در این کلیپ به یکی از این نکات، که اندازه مناسب برس است پرداخته شده است. قطر موهای برس باید برابر قطر داخلی ابزار باشد.

قطر برس و ابزار را می توان از روی لیبل بسته آن یا عدد روی آن تشخیص داد، در غیر این صورت می توان از خط کش، کولیس، و وسایل مشابه استفاده کرد.

مثلا اگر چنین ابزاری قرار است برس کشی و تمیز شود، می توان با استفاده از خط کش، قطر داخلی آن را اندازه گیری کرد. مثلا یک برس 4 میلی متری برای این ابزار مناسب است. چند نمونه مختلف از اندازه گیری قطر داخلی با استفاده از خط کش را می بینیم.

می توان در صورت دسترسی، از یک کولیس نیز برای اندازه گیری قطر داخلی و قطر لازم موی برس استفاده کرد. مثلا در این ابزار، با توجه به کولیس، اندازه قطر لازم برابر با 5 میلی متر است، یعنی باید از برسی استفاده کرد که قطر موی آن 5 میلی متر باشد. چند نمونه از به کارگرفتن کولیس برای اندازه گیری قطر داخلی ابزار را می بینیم.

از کولیس برای اندازه گیری قطر موی برس هم می توان استفاده کرد. خط کش ساده نیز برای اندازه گیری قطر موی برس کارایی دارد. مثلا قطر موی این برس، 7 میلی متر است.

اندازه گیری با کولیس نشان می دهد قطر این برس 3 میلی متر است که از روی دفترچه راهنمای محصولات یا کاتالوگ نیز می توان این اندازه ها را با توجه به شکل ظاهری برس ها تشخیص داد. این اطلاعات مربوط به همین برس 3 میلی متری در دفترچه محصولات است.

در صورتی که اندازه ها به French باشد، کافی است عدد آن را تقسیم بر 3 کنیم تا قطر آن به میلی متر به دست آید.

 

 

 

 

وسایل کمکی برای اندازه گیری قطر برس ها نیز ممکن است در دسترس کاربران باشد تا به راحتی بتوان قطر موهای برس را تشخیص داد.

قطر موی برس باید برابر و متناسب با قطر داخلی ابزار باشد، اگر برس کوچکتر از قطر داخلی ابزار مورد نظر باشد، تماس و اصطکاک مورد نظر ایجاد نمی شود و ابزار تمیز نمی شود.

از طرف دیگر اگر اندازه موی برس بزرگتر از قطر داخلی ابزار باشد، موهای برس خم می شود و باز هم کارایی لازم را ندارد، از طرفی ممکن است شفت یا محور برس، به داخل ابزار آسیب برساند.

طول کلی برس نیز باید به اندازه کافی باشد، طول برس را با خط کش و یا از روی اطلاعات آن می توان به دست آورد. برس باید دست کم طولی برابر طول سطح داخلی ابزار و همچنین جای دست برای کاربر داشته باشد.

 یعنی زمانی که دو سر ابزار باز است، طول برس طوری باشد که سر برس از سمت دیگر ابزار بیرون بیاید و از سمت دیگر، کاربر، برس را به راحتی در دست داشته باشد. پس برس باید دست کم این اندازه را داشته باشد، گرچه می تواند بلندتر هم باشد
اطلاعات طول و قطر برس را می توان از روی لیبل محصول نیز تشخیص داد.

در بخش هایی از کلیپ برس نیز به نکات انتخاب برس پرداخته شده است که از وب سایت مان آرتا سلامت قابل دانلود می باشد

این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *