در این ویدیو قصد داریم انجام آزمون بووی دیک، با استفاده از PCD چندمنظوره اتوکلاو بخار را که برای دستگاهای امحا زباله بیمارستانی یا بی خطرساز عفونی هم استفاده می شود مورد بررسی قرار دهیم.

 

آزمون بووی دیک فقط برای دستگاهای پیش خلاء معنی پیدا می کند و الزامی می باشد.

انجام آزمون بووی دیک، نکاتی را به همراه دارد که باید حتما به آن دقت شود. در آزمون بووی دیک، اندیکاتور شیمیایی حتما باید با PCD تست یا تست پک و یا وسیله ای که به همراه آن VALIDATE شده است استفاده شود.

نکته ی دیگر این است که چمبر دستگاه اتوکلاو باید حتما گرم شده باشد، تا بتوان آزمون بووی دیک را انجام داد. در نتیجه اگر دستگاهی سرد باشد نمی توانیم آزمون بووی دیک را انجام دهیم، تست بووی دیک کارتی را باید در هر روزی که از دستگاه استفاده می شود در اولین سیکل شیفت کاری یعنی به صورت روزانه انجام داد.

اگر دستگاهی به صورت 24 ساعته کار می کند، باید یک زمان مشخص را در طول روز برای انجام این آزمون در نظر گرفت، به طور مثال ساعت 9 صبح هر روز.

اگر شخصی به صورت بازرس یا معتمد، به مرکز مراجه کند، می تواند هر زمان و هر سیکل، تست بووی دیک کارتی را انجام دهد مشروط به این که چمبر حتما خالی و گرم باشد. اندیکاتور شیمیایی کلاس 2 بووی دیک را داخل PCD تست اتوکلاو قرار می دهیم، لازم هست که PCD حتما در پایین ترین طبقه، بالای خروجی بخار یا (نقطه تخلیه) گذاشته شود، مگر اینکه سازنده اتوکلاو نقطه دیگری را توصیه کرده باشد.

آموزش استفاده از تست بووی دیک Dowie Dick

در ابتدا لازم است ازصفحه ی کنترلی یا منوی دستگاه، آزمون بووی دیک انتخاب شود، ممکن است این آزمون اسامی مختلفی مانند BD TEST یا تست بووی دیک یا هر اسم مشابه ای که سازنده دستگاه انتخاب کرده، داشته باشد و یا حتی دستگاهی باشد که برنامه ی آزمون بووی دیک در برنامه های آن وجود نداشته باشد.

در این حالت کاربر یا مرکز باید حتما از سازنده آن دستگاه درخواست کند تا این برنامه را به برنامه هایش اضافه کند، و تا زمانی که این اقدام انجام نشده است به ناچار بهتر است، تست بووی دیک را در کوتاه ترین سیکل ممکن انجام داد و باید چمبر خالی باشد و تست را هم در نقطه سرد، یعنی پایین ترین طبقه دستگاه، بالای خروجی بخار یا نقطه ی تخلیه قرار دهیم تا حدالامکان بتوانیم باقی شرایط آزمون بووی دیک را رعایت کرده باشیم.

مرحله ی اول آزمون بووی دیک که همان پیش خلاء یا prevacum هست با سیکلهای معمول دستگاه کاملا یکسان است، اما مرحله استریل آن 3:30 تا 4 دقیقه در دمای 134 درجه سانتیگراد و یا 15 دقیقه در دمای 121 درجه سانتیگراد می باشد، حداکثر زمان مرحله ی خشک کن هم می تواند 1 دقیقه باشد، اما اگر آزمون بووی دیک در برنامه ای با مرحله ی استریل طولانی تر انجام شود، عملا ارزشی نخواهد داشت.

پس از این که سیکل آزمون بووی دیک تمام شد، باید PCD را از دستگاه خارج کرده، درب آن را باز کنیم، اندیکاتور بووی دیک را بیرون بیاوریم و نتیجه آن را تفسیر کنیم.

پاس شدن تست بووی دیک نواری به این معنا می باشد که دستگاه به درستی قادر به خروج هوا یا Air Removal از چمبر بوده است. در نهایت اندیکاتور شیمیایی بایگانی می شود و اگر آزمون پاس شده باشد، به این منظور است که دستگاه قابلیت لازم برای انجام سیکل های معمول و بی خطرسازی زباله ها را داشته و میتوان از آن استفاده کرد.

این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *