در این قسمت اول در مورد پایش استریلیزاسیون فرآیند بخار صحبت می کنیم و در این فیلم دستگاهی به شما معرفی می کنیم به نام PCD که مخفف Process Challenge Device و ساخت کمپانی STERIS امریکا است.

 

 

این دستگاه دارای تاییدیه FDA و ایمنی مواد اولیه و مدارک کیفی است و ساخته شده بر اساس الزامات ISO 11140 و ISO 10993 می باشد. 

PCD تست بووی دیک به معنای وسیله ای برای چالش فرآیند است که به آن تست پک یا پک آزمون نیز می گویند. استفاده از PCD اتوکلاو به منظور بررسی صحت فرآیند استریلیزاسیون بخار است. طبق تعریف AAMI ST79، PCD یا پک آزمون برای به چالش کشیدن آزمون شیمیایی در هر سیکل و آزمون بیولوژیک، یک تعریف یکسان دارد، پس در کل دو تعریف برای پک آزمون وجود دارد، یکی برای آزمون بووی دیک و دیگری برای آزمون شیمیایی هر سیکل و آزمون بیولوژیک است.

مزیت این PCD تجاری این است که توانسته با به کارگیری اندیکاتور نواری بووی دیک خاص، وسیله ای چندمنظوره باشد و پایش را برای کاربر آسان تر کند (این وسیله برای سه منظور قابل استفاده است. انجام آزمون B&D، چالش در آزمون شیمیایی هر سیکل، چالش در آزمون بیولوژیک)

روش عملکرد این وسیله به این شکل است که روزنه انتهایی آن نقطه ورود و خروج هوا و بخار است. داخل PCD تست بووی دیک یک مسیر لوله مانند است، که حد فاصل این روزنه تا محل قرارگرفتن اندیکاتورها است و بخار باید این مسیر را تا رسیدن به اندیکاتورها طی کند تا اندیکاتور داخل PCD، بتواند پایشی بر وجود بخار، دما و زمان داشته باشد.
همان طور که گفته شد این تست بووی دیک مخصوص پی سی دی است و برای انجام آزمون تست بووی دیک، آزمون شیمیایی در هر سیکل و آزمون بیولوژیک به کار می رود. برای انجام آزمون بووی دیک باید فقط از اندیکاتور نواری مخصوص آن استفاده کرد. برای چالش در آزمون شیمیایی در هر سیکل می توان از اندیکاتور شیمیایی تیپ 5 و یا اندیکاتور شیمیایی تیپ 6 استفاده کرد. فراموش نکنید که آزمون بیولوژیک نیز همیشه باید در سخت ترین شرایط و در نقطه سرد انجام شود. نتیجه آن ارزشمند باشد.

مزیت این وسیله این است که به دلیل داشتن چمبر بزرگ امکان قرار دادن انواع اندیکاتورهای کلاس 6،5 در آن وجود دارد. بهترین حالت این است که همان اندیکاتور داخلی که در همه پک های داخل چمبر قرار داده شده است، در PCD قرار داده شود تا سخت ترین شرایط در نقطه سرد نسبت به سایر نقاط چمبر پایش شود.

با توجه به توصیه ANSI/AAMI ST79 در زمان انجام آزمون بیولوژیک فارغ از این که اندیکاتور بیولوژیک توسط چه سازنده ای تولید شده باشد در زمان انجام آزمون بیولوژیک باید آن را درون PCD قرار داد تا اندیکاتور بیولوژیک بتواند پارامترهای فرآیند استریلیزاسیون بخار را در شرایطی پایش کند که سخت ترین شرایط برای رسیدن این پارامترها است. فقط در این وضعیت، آزمون بیولوژیک نتیجه ای می دهد که ارزش تفسیر دارد.

محل قرارگرفتن یک PCD برند STERIS در چمبر در نقطه سرد یا Cold Point دستگاه است که معمولاً در پایین ترین طبقه در بالای نقطه خروجی بخار است .
سادگی کار : از ویژگی های منحصر به فرد این وسیله این است که کار را برای کاربر ساده می کند و کاربر در طول روز کاری فقط با یک PCD سروکار دارد.

کاهش آسیب : ویژگی دیگر این وسیله این است که برای سیکل های زیادی قابل مصرف است و در مقایسه با روش های مشابه برای محیط زیست مناسب تر است و زباله کمتری نیز تولید می کند.

کاهش هزینه : دیگر ویژگی این وسیله به دلیل شکل چمبر آن، این است که همان طور که گفته شد از هر نوع اندیکاتور شیمیایی تیپ 6،5 متناسب با دما و زمان سیکل می توان برای چالش در آزمون شیمیایی هر سیکل استفاده کرد. همچنین استفاده از اندیکاتور نواری بووی دیک مخصوص این وسیله نسبت به سایر روش ها هزینه کمتری دارد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *