در این ویدیو قصد داریم برانجام آزمون بیولوژیک با استفاده از PCD چند منظوره اتوکلاو بخار، که برای دستگاهای امحا زباله بیمارستانی، یا بی خطرساز زباله عفونی هم استفاده می شود مروری داشته باشیم.

 

 

آزمون بیولوژیک : یادآوری این نکته نیاز است که آزمون بیولوژیک برای تمام انواع دستگاهای استریل کننده با بخار الزامی است اما استفاده از این نوع pcd تست برند STERIS، فقط برای دستگاه هایی از نوع پیش خلاء یا prevacum یا کلاس B لازم خواهد بود. در بحث پایش استریلایزرها، باید پایش فیزیکی، پایش شیمیایی و پایش بیولوژیک، انجام شود. تست بیولوژیک اتوکلاو بخار شکل های مختلفی دارد آنچه در دستگاهای بی خطرساز زباله کاربرد دارد به شکل پوشش پلاستیکی و یا به شکل شیشه ای می باشد.

تفاوت بین این 2 نوع اندیکاتور این است که بیولوژیک شیشه ای در زمان انکوبه کردن نیازی به شکستن ندارد. اندیکاتور بیوژیک بخار به هرشکلی که باشد حاوی اسپور ژئوباسیلوس استئاروترموفیلوس می باشد. در جعبه ی اندیکاتورهای بیولوژیک همیشه برگه ای تحت عنوان گواهی آنالیز یا ceretificate of analysis وجود دارد که داخل این برگه اطلاعات لازم شامل شماره لات تولیدی، تاریخ انقضاء، جمعیت اسپور و مواردی دیگر ذکر شده است.

شماره لات نامبر روی لیبل انواع تست اتوکلاو باید با شماره لات نامبر داخل برگه آنالیز یکی باشد. آزمون بیولوژیک در دستگاه امحا زباله، در یکی از سیکلهای عادی دستگاه که زباله ها نیز در آن بارگذاری شده اند انجام می شود. در سیکل های عادی، آزمون شیمیایی را همیشه با استفاده از قراردادن یک اندیکاتور شیمیایی کلاس 5 یا 6 بخار در PCD انجام می دهیم. پس اکنون که قصد انجام آزمون بیولوژیک را داریم ، باید یک اندیکاتور بیولوژیک را به همراه یک اندیکاتور شیمیایی داخل PCD تست اتوکلاو قرار دهیم. دلیل استفاده از PCD در آزمون بیولوژیک، بررسی توانایی سیکل دستگاه در کشتن اسپورها، در سخت ترین شرایط نفوذ بخار می باشد.

قبل از بستن درب PCD باید مطمئن شویم که حتما ( (o-ring اورینگ سالم باشد، درب PCD را لازم نیست محکم ببنیدیم در این حد که بسته شود کفایت می کند یعنی نیازی به فشار نیست چون اورینگ آسیب می بیند، در واقع این PCD از این سمت و کلا از بدنه نفوذی نخواهد داشت و تنها نفوذی که وجود دارد از روزنه انتهایی خودش است. پس در زمان بارگذاری زباله ها، این روزنه را نباید با کیسه های زباله پوشاند. پس از پایان سیکل دستگاه و خنک شدن PCD، اندیکاتور بیولوژیک را از PCD خارج می کنیم و رنگ مایع داخل آن را نگاه می کنیم.

اگر سیکل دستگاه به گونه ای باشد که دما یا زمان آن خارج ازعرف باشد این سیکل، سیکل مبسوط یا extended cycle است و این دما یا زمان زیاد، ممکن است قند داخل محیط کشت اندیکاتور بیولوژیک را به رنگ کاراملی تغییردهد. درواقع این موضوع اشکالی در آزمون بیولوژیک ایجاد نمی کند. به هرحال در اولین فرصت باید اندیکاتور بیولوژیک را انکوبه کرد که در کلیپ انکوباسیون قابل مشاهده می باشد. در نهایت، در پایان زمان انکوباسیون، لیبل اندیکاتور بیولوژیک را بایگانی، و نتیجه آزمون را مستند می کنیم.

انجام آزمون بیولوژیک از دید کاربردستگاه، به شکل هفتگی، یعنی حداقل هفته ای یکبار خواهد بود. البته طبق الزامات زمان تولید این ویدئو از دید آزمایشگاه معتمد یا بازرس، انجام آزمون بیولوژیک و شیمیایی کلاس 5 یا 6 در یکی از سیکل های معمول در زمان مراجعه انجام می شود، یک سیکل در چمبر خالی آزمون بووی دیک انجام میشه و یک سیکل هم که آزمون بیولوژیک به همراه اندیکاتور شیمیایی کلاس 5 یا 6، محل قراردادن pcd در چمبر دستگاه، در پایین ترین طبقه، بالای خروجی بخار یا نقطه تخلیه هست.

قابل ذکر است اگر دستگاه سیکلهای مختلفی دارد و از این سیکل ها برای بیخطرسازی زباله های عفونی استفاده میشود، هر کدام از انواع سیکل ها باید مورد انجام آزمون بیولوژیک قرار بگیرد.

این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *